Módní trendy v dnešní době jasně velí, kdo nemá plnovous, nebo alespoň strniště, jako by nebyl. Jedná se tak o naprostý opak trendu, který zde byl před třiceti lety, kdy byla hladká tvář naprostou samozřejmostí. V dávné historii však k mužům vous neodmyslitelně patřil a jeho nenošení bylo považováno za projev slabosti. Pojďme se podívat i na další zajímavosti a vousech.

Pokud se do svého plnovousu zahledíte až moc, a máte neustálé nutkání o něj pečovat, pak nejspíše trpíte pogonotrophyí, která spočívá právě v úzkostném lpění na vzhledu svého vousu.

Úplným opakem je pak pogonofóbie, tedy úzkostná panika z vousů. Lidé, kteří jí trpí, mají z vousů strach, štítí se jich a nemohou je absolutně vystát.

Středověk a plnovous to jde dohromady. Plnovous byl chloubou každého muže a proto pokud se stalo, že jej někdo urazil, či se ho dokonce dotknul, bylo to považováno za velmi hrubou urážku, za kterou mohl dotyčný i zemřít.

3 350 hodin. To je doba, kterou průměrný muž věnuje holení. Možná je to tak důvod, proč tolik mužů nosí plnovous, protože tolik času na holení prostě nemají.

Alexander Veliký zakazoval svým válečníkům, aby nosily plnovous. Důvod byl ryze praktický. Během boje jej mohl protivník za vousy chytnout, a strhnout k zemi a to by nebylo dobré.

Vousy rostou mnohem rychleji v létě než v zimě. Nemělo by to být spíš naopak?

Nejdelší plnovous vůbec měřil více jak pět metrů! Muž, který jej nosil, byl Nor žijící v na přelomu 19. a 20. století.

Abraham Lincoln si svůj vous nechal narůst na základě dopisu od jedné své fanynky, která mu jej doporučila.

Nejdelší dámský změřený vous měřil přes 30 centimetrů. Tleskáme dámo!

Antičtí filozofové tvrdili, že jejich vousy jsou odrazem jejich moudrosti a učení a neodmyslitelně patří k jejich povolání.

Asyrští muži si své vousy nejrůzněji natáčely, barvily a dokonce si do nich vpravovali i zlatý prach, popřípadě jemný písek, aby se jim co nejvíce třpytily.