Vesmírný závod miliardářů je zdrojem velkého znečištění

Rakety startující do vesmíru jsou krásnou ukázkou moderních technologií, bohužel jde také o obrovský zdroj znečištění. Podle serveru The Guardian vyprodukuje jedno odpálení rakety až 300 tun oxidu uhličitého, který může zůstat i mnoho let v horních vrstvách atmosféry.

Vesmírná turistika představuje velké nebezpečí

V nedávné době jsme byli svědky toho, jak miliardáři Richard Branson a Jeff Bezos letěli se soukromými raketami do vesmíru. Společnosti jako SpaceX, Virgin Galactic a Space Adventures chtějí, aby byli lety do vesmíru běžnou záležitostí, Před možnými následky vesmírné turistiky varuje řada odborníků.

Emise z raket rostou každý rok

Rakety spotřebují obrovské množství pohonných hmot, druhy paliva se u jednotlivých společností liší. Raketová paliva nezanechávají v atmosféře jen oxid uhličitý, ale také různé další látky, včetně vody, chloru a dalších chemikálií. Ačkoliv se může zdát, že emise uhlíku nejsou ve srovnání s leteckým průmyslem tak velké, každý rok se zvyšují o 5,6%.

Je potřeba stanovit pravidla pro starty raket

Zatím není jasné, jak zájem o vesmírnou turistiku poroste, ale pokud se bude i nadále rozvíjet, mohl by představovat pro životní prostředí velkou hrozbu. Pro velké vesmírné společnosti je vesmírná turistika velký byznys, ale neuvědomují si dopad svých činů, které mohou prohloubit klimatickou krizi. Pro miliardáře jde o zábavu, která bude významně ohrožovat naší planetu. Je třeba, aby byli i tito lidé zodpovědní a uvědomovali si následky svého jednání.

Zdroj: theguardian.com/science/2021/jul/19/billionaires-space-tourism-environment-emissions