Nejnebezpečnější letiště světa, aneb kam letět určitě nechcete

Nejbezpečnější způsob dopravy je dle všech statistik létání. Ovšem tyto statistiky nejspíše zapomněly na několik nejnebezpečnějších letišť na světě, na které mohou přistávat jen ti největší profíci. Pojďme se podívat, která to jsou.

Přistávací runway na norském letišti jménem Svalbard má pouhé tři kilometry. Jedná se o nejseverněji položené letiště na světě, které hostí linkové lety. Je celé obklopené Severní ledovým mořem a vysokými horami. V roce 1991 se zde odehrála také nejhorší letecká havárie v Norsku, kdy na palubě přistávajícího letadla zemřelo 141 lidí.

Kai Tak je název velice známého letiště, které je proslavené svou polohou mez vysokými hongkongskými mrakodrapy. Jedná se nejnebezpečnější letiště na světě, které je v dnešní době již téměř nevyužívané, protože kvůli jeho nebezpečnosti muselo být o několik desítek kilometrů dál vybodované jiné letiště.

Ostrov Svatý Matin má své letiště princezny Julie. Jedná se o letiště, kde přistávací hladina začíná u moře, a tak se letadlo musí při přistání dostat do nejblíže k vodní hladině. Toho využívají turisté, aby si pořídili epickou fotku s letadlem těsně jim prolétávající nad hlavou.

 

Letiště v Kensai v prefektuře Osaka v Japonsku, je zcela vybudováno na umělých pontonech. Důvodem jsou častá zemětřesení, která tuto oblast sužují. Letadla tak opět musí přistávat co nejníže.

 

Malý ostrůvek Saba v Karibiku je domovem letiště s nejkratší runwayí na světě, která je využívána pro komerční lety. Ta je dlouhá pouhých 396 metrů a využívají jí pouze malá letadla, která však mají při přistávání také velké problémy.