Tiskárny stále patří mezi často využívané přístroje, i když je v současné době stále větším zvykem přeposílat si veškeré dokument skrze email. Pakliže uvažujete nad pořízením tiskárny, měli byste vědět, jakým směrem se vydat a na co si dát při výběru pozor. Naštěstí před sebou máte šikovného průvodce mezi tiskárnami, který vám poradí, na co si dát pozor a jaká kritéria při výběru tiskárny sledovat.

Výběr tiskárny podle způsobu použití

Na samotném začátku byste si měli uvědomit, k čemu budete tiskárnu využívat. Že díky ní budete tisknout potřebné dokumenty, není potřeba zmiňovat – to je každému jasné. My se zde spíše snažíme poukázat na to, že se mezi sebou inkoustové i laserové tiskárny hodně liší v tom, jestli jsou určené pro domácí použití nebo pro použití v kancelářích, liší se i tím, kolik zvládnou vytisknout papírů a jestli umí i něco nad rámec – nikoli pouze strojově tisknout jeden papír za druhým.

Proto si ještě před tím, než se začnete zajímat o konkrétní typy, značky nebo druhy, ujasněte, jak často budete tisknout, kolik toho během třeba jednoho měsíce cca vytisknete a jestli máte na tiskárnu ještě nějaké další speciální požadavky – jako například kopírování či oboustranný tisk.

Když tisknete jen občas a nejste nijak nároční

Nejčastější variantou jsou tiskárny určené pro domácí použití, od kterých uživatel očekává, že mu jednoduše a během pár vteřin vytisknou to, co po nich budou chtít. Jedná se o tiskárny, které dokážou splnit představy nenáročných uživatelů. Tiskárny v této kategorii seženete za velmi rozumnou cenu, pohybují se od částky 1000 Kč maximálně do 2000 Kč.

Nejlevnější modely tiskáren mají dvě tiskové náplně a to černou a barevnou, čímž se ale zvyšují náklady na tisk. Od těchto tiskáren rovněž nemůžete očekávat kdovíjaké funkce, jsou určené spíše k tomu, že si na nich doma tu a tam něco vytisknete a maximálně oskenujete, pakliže daný typ tiskárny disponuje skenerem.

Multifunkční tiskárny, které nestojí svět

Asi nejoblíbenějším typem vůbec jsou tiskárny multifunkční, které nestojí více jak 3000 Kč, jsou vhodné jak pro tisk dokumentů, tak i pro tisk obrázků, mají nízké náklady na tisk a pyšní se jednoduchou obsluhou. Vzhledem k tomu, že se jedná o uživateli nejčastěji vyhledávaný typ tiskárny, nikoho nepřekvapí, že v rámci konkurenčního boje můžete tohoto šikovného pomocníka sehnat již za cenu do 2000 Kč, přičemž daná tiskárna vytiskne i fotografie, nabídne skener či další funkce, které určitě nejsou k zahození.