Pokud patříte k milovníkům historie a také mysteriozna, určitě jste někdy slyšeli o událostech z roku 1969, které se odehráli v oblasti Usirijského ostrova, kde se střetly jednotky sovětské armády a čínské lidově demokratické republiky. Při tomto incidentu mělo údajně dojít k použití tajných sovětských zbraní, které doslova vypařovaly vojáky z povrchu zemského.

Incident se odehrál v roce 1069, v období, kdy byly čínsko-sovětské vztahy velice křehké a v mnoha případech to vypadalo, že mezi těmito státy vypukne regulérní válečný konflikt, který by se do zajisté převrhl v třetí světovou válku, od které mělo lidstvo během studené války skutečně jen malý krůček.

Dny kdy to skřípalo

Během těchto napjatých vztahů docházelo k mnoha roztržkám na čínsko-ruských hranicích, které nezřídka končily střelbou a vzájemnými výhrůžkami. Ovšem incident odehrávající se na ostrově Ursirij nebyl obyčejnou tahanicí o vzájemné hranice. Situace zde došla tak daleko, že sem byly přivezeny tanky a další těžká technika z obou dvou stran a započali několika denní boje. Ty ovšem ze dne na den utichly, Číňané se stáhli a dále na sověty neútočili, navíc jim přenechali celý ostrov. Otázkou je však proč?

Kopec byl pryč

Když sovětští vojáci přišli k pevnosti na kopci, kde bylo zakopáno zhruba 50 tisíc vojáků, byl tatam jak kopec, tak i všichni Číňané. Vojáky to překvapilo, ale dostali rozkaz se stáhnout, a tak také udělali. CO ovšem způsobilo to, že celá čínská základna zmizela během jediné noci? Někteří historici se totiž domnívají, že Rusové zde poprvé použili jakousi velkou zbraň na základě laseru. Jak je to ovšem možné?

Laser

Mnozí mluví o umělém van Allenovu pásu, který je však v tak velkém měřítku dodnes velice problematické vyrobit, natož tak, aby byl schopen vypařit kopec i s posádkou. Tedy alespoň si to myslíme. Možná však že pravda je zcela jiná.