Rozhodli jste se věnovat vnoučkovi dětské jízdní kolo, ale vůbec nevíte, na co se zaměřit, abyste koupili správně? Anebo máte dvouletého syna a uvažujete, zda už teď koupit nejmenší kolo s přídavnými kolečky, nebo spíše odrážedlo? Jak vybrat dětské kolo, aby se dítko skvěle jezdilo a vedli jsme ho k cyklistice, která je velmi zdraví prospěšná?

Nejmenším odrážedla, tříleťákům první kola

Malé, skutečně malé děti, nemají v nožkách zatím tolik síly, aby bez potíží drandily po dvoře, chodníku nebo jinde. Je dobré jim proto koupit nejdříve kvalitní odrážedlo, na kterém se naučí držet stabilitu a balanc, a pak se snáze přesune na klasické dětské kolo. Odrážedla můžete koupit v různých podobách, některé mají odmontovatelná zadní kola, z trojkolky uděláte dvoukolku. 

Ve třech letech už můžete dítku koupit první kolo. Pokud umí držet balanc z odrážedla, je škoda v podstatě jej zabrzdit ve vývoji a namontovat přídavná kolečka. Lepší je vymezit si pár hodin a společně běhat po dvoře, parkovišti či jinde, kde mu budete dělat „záchranu“ a ono nabere odvahu a jistotu. Stačí vytrvat den, dva, a vaše ratolest bude jezdit sama.

Kola pro školáky

Pro děti od 4 do 6 let volte dětské kolo 16, děti od 6 – 9 let mají velikost 20“. Pro 9 – 12 leté děti jsou určena kola 24“ a pro 12 – 14 letá juniorská kola 26“. Dětská kola by měla být vždy lehká, aby se s nimi dětem dobře manipulovalo.

Školákům vybírejte kolo s ohledem na oblíbenou barvu nebo oblíbené hrdiny, obrázky, kterými může být ozdobeno. Budou nadšení.

Kola pro náctileté

Pro větší děti už jsou zde juniorská kola 27,5“, což je pro věk 14 a více let. Dospívající děti už zpravidla ví, jaké kolo by chtěly, zvláště kluci. Porovnávají si kolo s ostatními a vědí, jaké jsou možnosti. Mnohdy mají informace i z internetu. Je dobré vybrat kolo, které se jim líbí a které má doplňky, jaké si vysnily. 

Kvalitní a cenově dostupná jízdní kola najdete na Bikero.cz. Pojďte si vybrat a udělejte radost vašim dětem.