Již dlouhou dobu se vzdělávání odehrává nejen v klasickém školním nebo školícím prostředí, ale dokonce také v online světě. A v posledních letech kvůli koronavirové krizi bohužel nebyla ani žádná jiná možnost než kompletně všechny zmíněné aktivity omezit jen na online prostředí.

Pro mnohé to ale byla vesměs velice pozitivní zkušenost, ve které pokračují dodnes. I proto se online vzdělávání stává žhavějším tématem. Pro firemní vzdělávání je navíc jeho online forma také tou nejčastěji používanou metodou. A pokud se v něm chcete angažovat i vy, tak se vám určitě hodí následující rady!

Vše začíná u propracovaných prostorů

Propracované prostory jsou tou nejzákladnější věcí, která je pro kvalitní online vzdělávání potřeba. Stejně tak jako ve škole, potřebujete i na tomto místě veškeré potřebné vybavení pro vaše účely. Důležité ale je, aby se v online prostředí cítili vaši klienti dobře, a zároveň bylo prostředí alespoň částečně spjaté s danou problematikou. Dobré prezentační studio by tak mělo alespoň částečně připomínat problematiku, kterou v rámci vašich lekcí budete probírat. A stejně tak by mělo působit pohodlně a příjemně.

Kvalitní technologické zázemí nesmíte nikdy podceňovat

Jakékoliv online vzdělávání bude svůj účel plnit pouze v tom případě, kdy budou potřebné informace podávané v kvalitní a srozumitelné formě. To na jednu stranu lze realizovat už jen správnou volbou učebních metod, ale mnohem důležitější jsou technologické aspekty, jako je kvalita obrazu či dobré ozvučení.

V prvním i v druhém se přitom dá dobrých výsledků dosáhnout, aniž byste u toho nutně potřebovali investovat desítky tisíc korun. Pro dokonalejší obraz často namísto vysoce kvalitních kamer stačí i průměrné rozlišení, přičemž je důležité správné světlo v místnosti jako takové. To stejné platí také v případě ozvučení. Na jednu stranu je potřebný kvalitní mikrofon, který bude snímat zvuk, ale u toho nesmíte zapomínat na akustiku. Samotná prostorová akustika je dost důležitou součástí celého výsledku. Kvalitní mikrofon sice zaznamená kvalitní zvuk, ale s ním pochopitelně bude zaznamenávat i nežádoucí ozvěnu a šelest ze špatně organizované místnosti.