Každý, kdo dbá o svou bezpečnost a to nejen v silničním provozu, vnímá reflexní prvky v jakékoli podobě jako velmi účinné pomocníky. Pomáhají totiž zviditelnit nejen chodec, ale i cyklisty v případech, kdy je tma, ale i viditelnost je snížená, třeba vlivem špatného počasí. Zejména mimo města o obce často chybí chodníky či vyznačená místa pro cyklisty a zde je pak riziko a nebezpečí o to větší.

Jakékoli reflexní prvky dokážou odrazit světlo ke zdroji a to až na vzdálenost 200 metrů. Řidič tak má dostatek času přizpůsobit jízdu a reagovat odpovídajícím způsobem na přítomnost chodce či cyklisty.

Kromě toho je pro chodce mít na sobě mimo obec za snížené viditelnosti, a nejen za tmy, reflexní prvky povinnost, která vyplývá ze zákona.

Jaké reflexní prvky si můžeme pořídit?

Asi nejznámější je reflexní vesta, která zároveň patří do povinné výbavy automobilu. Neznamená to však, že ji na sobě musíme zákonitě nosit coby chodci a cyklisté. Reflexních prvků je celá řada. Mezi velmi oblíbené patří reflexní pásky. Lze je nosit na rukávu bundy, na nohavicích, na kabelce, na kočárku, na uchu aktovky, cyklisté je mohou umístit na kolo. Nezaberou žádné místo a jsou dobře viditelné. U dětí jsou velmi oblíbené reflexní přívěsky, které mají pověšené na školním batohu či aktovce. Výběr je poměrně široký. Vybrat si můžete i z nabídky e-shopu abreflex.cz.

Na bezpečnost dětí myslí i výrobci, neboť reflexní prvky se vyskytují na školních aktovkách i batozích a dokonce i na některých druzích oblečení, především pak zimních bundách či kombinézách.

Tipy pro vás:

Pamatujte na to, že reflexní prvky by měly být dobře viditelné a to jak zpředu, tak i zezadu. Umísťujte je tak, aby byly co nejblíže k silnici a nejlépe na předloktí, kolem zápěstí či do blízkosti kotníků. Čím více prvků budete mít na těle, tím lépe budete vidět.