Je nejznámější a zatím nejpoužívanější virtuální měnou. Hlavní předností bitcoinu je úplná decentralizace a nezávislost na oficiálních měnách. Vytvoření této kryptoměny si kladlo za cíl, aby žádný jednotlivec, skupina, ale ani stát nemohl tuto virtuální měnu ovládnout, padělat, způsobit inflaci ani ji jinak ovlivňovat, či o ni rozhodovat.

Co tedy vlastně bitcoin je?

Je to deflační digitální kryptoměna založená na šifrování a také revoluční platební systém, který by měl být alternativou k nekrytým inflačním penězům a zastaralému bankovnímu sektoru. Bitcoin jsou dobře fungující peníze, jelikož je dělitelný a přenositelný. Rozdělen může být až na jednu stomiliontinu zvanou Satoshi (dle tvůrce bitcoinu) a přenositelný je tím, že jej můžete mít v mobilní peněžence stále u sebe.

Fungování bitcoinu

Více než v platidle, lze jeho funkci spatřovat v investiční příležitosti. V rámci sítě Bitcoin probíhá komunikace v počítačovém programu, ve kterém se nacházejí uživatelé a těžaři. Uchovávat bitcoiny lze buď jako soubor v počítači s peněženkou, nebo pomocí služby třetí strany. Koupit bitcoiny lze v bitcoinmatech ve větších městech. Přístup k nim má pouze vlastník, takže pro případ smrti je třeba zařídit předem, aby se k nim nový vlastník mohl vůbec dostat.

Placení bitcoinem

Platit lze online i „offline“. E-shopy, které tuto kryptoměnu přijímají najdete na coinmap.org. Platba

v „offline“ obchodě probíhá pomocí QR kódu, ale musíte znát PIN a heslo do bitcoinové peněženky.

Ostatní kryptoměny

Kromě bitcoinu existuje řada dalších alternativních kryptoměn, tzv. altcoinů. Patří k nim například Litecoin, který má zkratku LTC a je označován jako digitální stříbro. Je obázkou, které z nich mají větší budoucnost. Může třeba nastat čas, kdy bitcoin nebude moci technologicky konkurovat novým virtuálním měnám, jeho hodnota klesne a naroste cena jiných kryptoměn, jako je například Monero, které je již dnes jednou z nejznámějších kryptoměn. Další je Ethereum (ETH), které aktuálně zažívá enormní růst své hodnoty.