Proč se trmácet po zemi, když můžete usednout do kokpitu letadla a cestovat vzdušnou čarou? Pokud si již delší dobu pohráváte s myšlenkou na absolvování výcviku v letecké škole, nepřestávejte číst. Prozradíme vám pár důležitých informací, které s pilotním průkazem přímo či nepřímo souvisí.
Co vás k létání vede?
Vzhledem k finanční náročnosti výcviku byste si měli předem ujasnit, že je pilotní průkaz skutečně tím, co chcete. Budete se pravidelně přesouvat v rámci Evropy či světa, krátit si cestu za svými obchodními partnery, nebo „jen“ kroužit kolem letiště a užívat si toho nepopsatelně krásného pocitu, že jste vše nechali hluboko pod sebou? Právě od toho se budou odvíjet požadované znalosti a kvalifikace.
Co budete muset absolvovat?
Proces získání pilotního průkazu se neskládá pouze z teoretické výuky, hodin létání s instruktorem a zkoušek před inspektory. Bude si muset vyřídit potvrzení o zdravotní způsobilosti a omezený průkaz radiotelefonisty od Českého telekomunikačního úřadu. Letecké školy zároveň vyžadují, aby si žák sjednal pojištění pro pilota.
Zmíněnou pojistku si můžete sjednat přímo v letecké škole (bude-li vám tato možnost nabídnuta) i sami. Pojištění pilotů online obecně vychází levněji, ovšem vždy si důkladně přečtěte VPP pojištění pilotů a seznamte se s podmínkami.
Připlaťte si za kvalitu
Pilotní průkaz není levná záležitost a spousta zájemců se proto snaží ušetřit, kde je to jen trochu možné. Jste-li na tom podobně, snažte se přesto nehledět pouze na ceny a preferujte kvalitu. Platí to o výběru letecké školy i zmíněného pojištění. Úspora na nesprávných místech může vyústit v nepříjemné problémy a nakonec se i výrazně prodražit.
Přejeme vám hodně štěstí a nezapomenutelné zážitky, které si dopřává méně než 2 % populace!