Přestaňte chvíli myslet na přijímačky a přečtěte si trojici zajímavých statistik o českých středních školách. Možná budete překvapeni, co se dozvíte.

Přijímačky z matematiky a dalších předmětů se nazadržitelně blíží. Proto vás nebudeme zbytečně strašit informacemi o tom, na co byste se měli zaměřit. Takových rad jste už určitě slyšeli nespočet. V tomto článku se proto raději podíváme na zajímavosti a čísla, která by vás ohledně přijímacích zkoušek mohly zajímat.

Počet středních škol klesá

Přijímačky matematika jsou pro některé školy naprosto klíčové. Zejména pro technické obory, kterým aktuálně chybí studenti a na trhu zase kvalifikovaní pracovníci. Otázkou ale zůstává, jestli se tato situace v následujících letech zlepší. Podle statistik totiž v posledních letech začalo postupně ubývat středních škol. Z původních 1347 vzdělávacích zařízení z roku 2013 na aktuálních 1284.

Dívky raději studují maturitní obory

Přijímačky nanečisto online pomohly 423 tisícům žákům dostat se na střední školu. 78,4 procent z tohoto počtu se muselo připravovat intenzivněji, protože šlo o obor zakončený maturitní zkouškou. Pouhých 34,4 % z toho počtu studovalo na gymnáziích. Ještě zajímavější je ale statistika na středních školách zakončených výučním listem. Podle čísel se totiž dá usoudit, že tyto školy navštěvují především chlapci. Dívky totiž tvořily pouhých 34,5 % z celkového počtu studentů učňovských oborů. U maturitních oborů přitom dívky lehce přemohly chlapce s 54% podílem.

Většina uchazečů je přijata

Na závěr pro vás máme uspokojivou statistiku. V prvním kole totiž bylo v loňském roce podáno 219 tisíc přihlášek, 67,9 % uchazečů na těchto zkouškách uspěla. To znamená jediné – že se většina na vybranou školu opravdu dostane. A pokud se to nepodaří v prvním kole, přijdou na řadu ještě další kola, během nichž mohou uchazeči ještě zazářit. To se ostatně podepsalo i do celkového počtu studentů, který jsme zmiňovali výše.