Ruční elektrické vrtačky nebo vrtací stroje se v posledních desetiletích značně rozrostly a najdeme je v téměř každé domácnosti. Pojďme se podívat, jaké druhy vrtaček se na trhu pohybují.

1. Příklepová vrtačka

Příklepová vrtačka je klasická vrtačka s příklepem, se kterou můžete vrtat do kamene, zdiva, dřeva, kovu a jiných materiálů kromě betonu. Tato vrtačka má dva druhy příklepu– pneumatický (funguje na principu přetlaku a podtlaku vzduchu a mechanický na principu mechanismu kovových rohatek a úderníku).

2. Akumulátorová vrtačka

Může být klasická i příklepová vrtačka s velkou výhodou – nemusíte se starat, zda-li je poblíž vrtaného místa elektrická zásuvka, protože tyhle vrtačky jsou na dobíjecí akumulátor.

3. Vrtací kladivo

Vrtací kladivo si lehce můžete splést s příklepovou vrtačkou. Toto kladivo pracuje na principu pístu a stlačeného vzduchu. Tím pádem je vrtací kladivo mnohem silnější než příklepová vrtačka – je to taková malá sbíječka, se kterou můžete vrtat i do betonu.

4. Klasická vrtačka

Je určena pro vrtání do dřeva, plastu a kovů. Většinou její životnost je delší než u aku vrtačky, mění se jen uhlíky na statoru. Avšak u aku vrtačky musíte vyměnit celou baterii, která není zrovna levnou záležitostí.

Cílem našeho článku bylo vás zasvětit do světa vrtaček. Ale tím to nekončí, každá vrtačka by nefungovala bez pořádného vrtáku. Těch je na trhu opravdu velké množství. Například vrtáky do kovu – s broušenou špičkou jsou vhodné pro měkčí kovy jako je hliník, měď, mosaz, zinek, železo atd. Pro vrtání do nerezové oceli jsou určeny vrtáky z rychlořezné oceli legované kobaltem (HSS-E) nebo vrtáky s titanovou vrstvou.

Vrtáky do dřeva mají zase dlouhou špičku se dvěma předřezávači a vrtáky do betonu se používají do příklepových vrtaček a vrtacích kladiv k vrtání do zdiva a do betonu. Abychom mohli vrtat do těchto materiálů, používáme vrtáky do kamene s wolfram-karbidovou špičkou. Pokud stojíte před výběrem vrtačky, nejděte po ceně, ale po kvalitě, tu zaručí zejména značky jako Stanley fatmax.