Než začnete malovat svůj první obraz, měli byste projít třemi základními kroky. O těch vám povíme více právě v tomto článku.
Skica, kresba a malování. To jsou běžné procesy, kterými projde každý obraz, než je dokončen. A v tomto článku vám ukážeme, jak se každý z kroků liší a jak důležitý vlastně je.
Kresba a skica
Než vznikne samotný obraz, musí si malíř nejprve ujasnit, čím vlastně zaplní malířské plátno. K tomu mu pomůže první krok. Tím není nic jiného než skica. Skica je vlastně jen méně formální projev kresby. Od kresby se ale výrazně liší. A to především kvalitou zpracování a v detailech.
Skicu přece jen malíř „načmáře“ velice rychle. Jde jen o prvotní představu o tom, jak by mělo výsledné dílo vypadat. Kresba je ale propracovanější. Umělec se při ní snaží vyjádřit více detailů a vyobrazit propracovanější struktury materiálu. Samotná kresba už by se dala považovat za hotové dílo, jedná se ale o pouhý mezikrok. Tím posledním je samotné malování.
Techniky malování
Připravit malířská plátna a všechny potřeby na malování obrazů a může se začít. Malíř už má v tuto chvíli jasnou představu, na čem vlastně bude pracovat. Nyní už stačí jen zvolit tu správnou techniku. Ta závisí především na použitých potřebách. Umělec totiž může volit z celé řady štětců vhodných pro různé techniky. To samé ale platí i pro barvy, kterých je na trhu taktéž nepřeberné množství.
Velice rozšířený styl nejen mezi začátečníky je tzv. mokré umění. Jak už samotný název napovídá, používají se tu ředěné barvy – tedy tempery a vodovky (akvarel a akryl). Techniky se dají ještě více ohýbat a je možné s nimi pracovat v podstatě bez omezení. Mokré techniky jsou zajímavé především tím, že s vodou můžete pracovat nejen při ředění barev. Využít jich můžete i při práci na samotném papíře při rozpíjení. Tímto způsobem tak mohou vzniknout opravdu zajímavá díla, protože fantazii se meze opravdu nekladou.